Czy warto trenować karate?Czy warto trenować karate?

Jeśli urodziłeś się w latach 80 lub 90tych, takie pytanie wzbudziłoby jedynie zdziwienie. Czy wato trenować sztuki walki? Bez dyskusji! Każdy chciał być jak Karate Kid! Bruce Lee srogo spoglądał z plakatu na wszystkie momenty słabości i lenistwa! Filmy z Van Dammem przykuwały do ekranu, za każdym razem wywołując rumieńce i wstrzymanie oddechu, gdy tylko głównemu bohaterowi zdarzało się akurat dostawać w skórę. Później kolejni - Dolph Lundgren, Michael Dudikoff, Steven Segal, Chuck Norris, Jakie Chan - każdy budując wokół siebie inny rodzaj legendy. Pamiętacie ścieżkę z Mortal Combat? Mimo upływu lat - wciąż aktualna.

Man in white hoodie standing 4428290

A dzisiaj? Duch Karate Kid zdaje się wciąż unosić w przestworzach. El Primo, Bibi, Mortis, Leon - jeśli macie w domostwie osobnika poniżej 16 roku życia, te imiona na pewno nie są Wam obce. One również walczą wręcz, podstawową bronią, pałką, mieczem lub nawet specjalistyczną bronią rodem ze świata Ninja - shuriken. Ukryte pod  kombinezonami filmowych superbohaterów lub postaci z popularnych gier - wciąż pokazują wyzwania i walkę z przeszkodami.  Również w ulubionych bajkach najmłodszych króluje zwalczanie złych mocy - spójrzmy choćby na Biedronkę i Czarnego Kota. Potrzeba doskonalenia, zmierzenia się z samym sobą oraz z innymi, potrzeba pokonania zła - te cechy zdają się wciąż aktualne, pomimo zmian i wszechobecnej rzeczywistości wirtualnej.

Skoro wartości te przetrwały próbę czasu - czy warto pójść o krok dalej i zaangażować w marzenia umysł i ciało? Podsumujmy znane fakty o karate...

1. Karate to wszechstronny rozwój

Wielka klata i chude nogi? Nie ma szans! Podobnie jak inne sztuki walki, karate angażuje w równej mierze wszystkie partie ciała. W niektórych dyscyplinach sportowych, gdzie najważniejsza jest siła nóg lub np. obręczy barkowej, największy nacisk kładziony jest na te właśnie rejony. Podczas treningu karate, dzięki różnorodnym ćwiczeniom, zazwyczaj opartym jedynie na możliwościach i obciążeniach własnego ciała, nie wymagających dodatkowego sprzętu treningowego, wzmacniają się mięśnie szkieletowe i zapewniają utrzymanie prostej sylwetki, co jest niezwykle ważne zwłaszcza u dorastającej osoby.

Woman wearing black tank top crawiling 1033373

2. Karate to sztuka samodoskonalenia

Wyobrażasz sobie ćwiczyć jedno Kata (układ bloków i uderzeń) codziennie przez 6 lat, po kilka godzin dziennie? Tak właśnie, między innymi, wyglądał trening Gichina Funakoshi, mistrza uważanego za prekursora dzisiejszej formy karate. Karate uczy więc systematycznego wysiłku w dążeniu do celu, a która z dziedzin życia obecnego nie wymaga tego aby osiągnąć sukces? Niezależnie od dalszej drogi życiowej, rodzaju życia zawodowego, czy pasji, pozytywny upór w dążeniu do celu jest niezbędny, aby go osiągnąć.

3. Karate ni sente nashi - Karate nie jest sztuką agresji

To napis, który do dziś dnia widnieje na nagrobku Gichina Funakoshi. Wielokrotnie podkreślał on, iż karate to nie nauka technik i bloków, które można użyć we własnym celu, a "zwycięstwo w pojedynku o nieistotne sprawy jest głupotą". Wyobraź sobie mistrza sztuk walki, który jedynie raz w życiu, w wieku 80 lat obezwładnił rabusia ulicznego, do końca dni żałując tego czynu. Tak ogromna była pokora, którą starał się przekazać swoim uczniom i takie wartości przekazywane są młodym adeptom tej sztuki również na dzisiejszym dojo (sali, na której ćwiczy się karate).

Gichin funakoshi heian nidan 2 1

4. Karate to budowanie i wzmacnianie wartości

"Nie wystarczy walczyć jak lew, lecz należy zawsze i bez wyjątku opowiadać się po stronie sprawiedliwości." - oto kolejny cytat z głównych zasad karate, których stosowania uczy się nie tylko na dojo, ale również w życiu prywatnym. Młodzi ludzie, obdarowani takim systemem wartości sprawiają, że świat dookoła staje się zwyczajnie lepszy.

5. Karate to szacunek i dyscyplina

Od czego zaczyna się i kończy trening karate? Od rozgrzewki? Od kumite (walk)? Nie! Zaczyna się od ukłonów - składanych prowadzącemu oraz innym uczestnikom treningu. Dzięki temu rodzi się więź, oparta na szacunku i wzajemnym wsparciu. Na treningu karate nie ma miejsca na wyszydzanie, czy złośliwość, jest za to wspólna motywacja i dążenie do określonego celu.

6. Karate to sztuka dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu sprawności

Czy siwe włosy i wystający brzuszek to przeciwwskazania do trenowania karate? Nic bardziej mylnego. Każdy trenuje w swoim tempie i rytmie, ćwiczenia wykonywane są na maksimum własnych możliwości. Dzięki systematyczności i odpowiedniemu doborowi ćwiczeń, poprawia się elastyczność mięśni i ścięgien, wzmacnia się pamięć ruchowa, rozwija się  koordynacja, następuje złagodzenie objawów astmy, a ćwiczenia siłowe pozwalają zmniejszyć bóle w okolicy krzyżowej i ryzyko osteoporozy.

7. Karate to samoobrona

Trudno zapomnieć, że karate to również, lub przede wszystkim, forma obrony przed atakiem napastnika. I chociaż z biegiem czasu karate przyjęło różne formy i powstało wiele różnych styli, dla których różne wartości odgrywają największą rolę, element samoobrony wciąż się przewija, dając poczucie bezpieczeństwa i większej pewności. Znajomość niektórych trików powoduje tzw. element zaskoczenia i daje przewagę czasową nad ewentualnym agresorem, często przesądzającą o szczęśliwym zakończeniu sytuacji.

 107407939 3923541807715844 4517831962531946693 n

8. Karate to przynależność do grupy

Wspólny wysiłek podczas treningów, silne emocje towarzyszące wyjazdom na zawody, czas spędzony na dojo, na obozach i zgrupowaniach - to wszystko spaja, tworząc nierozerwalne przyjaźnie. Daje to, szczególnie młodym ludziom, poczucie przynależności do grupy, z którą można się utożsamiać, w której można znaleźć wspólny cel i wsparcie, a także zbudować tożsamość społeczną i podnieść samoocenę.

Listę można byłoby mnożyć jeszcze długo - ale zamiast tego może warto po prostu przyjść na trening? Nie odkładaj do jutra - jutro znów łatwo będzie znaleźć wymówkę. A przecież to najprostsza inwestycja na przyszłość - Twoje ciało i umysł szybko Ci za to podziękują. Do zobaczenia na dojo!

 

Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie - małe granty FIO 

 Zestaw logotypów kolor

Bibliografia:

"Dynamiczne karate", Masatoshi Nakayama, Diamond Books, Bydgoszcz 2014

"Sport Kenjutsu. Podręcznik szermierki sportowej.", P. Witkowski, M. Żuchelkowski, M. Pilarczyk, Imaf Polska, Inowrocław 2019

"Sztuki walki Samurajów. Teoria i praktyka.", Fumon Tanaka, Diamond Books 2014

"Sztuki i sporty walki dalekiego wschodu", Jerzy Miłkowski, Wydawnictwo Sport i Turystyka, W-wa 1987

http://www.bbc.com/future/story/20161110-how-to-get-fit-with-minimum-time-and-effort

https://mojapsychologia.pl/artykuly/10,spoleczenstwo/323,byc_czescia_grupa_daje_moc.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Gichin_Funakoshi

Fotografie:

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/dziewczyna-sport-mlody-neon-4428290/ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3c/Gichin_Funakoshi_-_Heian_Nidan_%282%29.png