Bądź bezpieczny!Bądź bezpieczny!

A więc zapisałeś się na karate lub na inne sztuki walki! Pięknie! Lepsza kondycja i samopoczucie gwarantowane. Ale czy po miesiącu treningów będziesz mógł spokojnie przejść się ciemną alejką w stylu Chucka Norrisa? Raczej mało prawdopodobne, więc lepiej zapoznaj się z poniższymi zasadami, które w sytuacji awaryjnej uratować mogą nie tylko Twoją dumę.

Zasada nr 1 - unikaj niebezpieczeństwa!

Karate ni sente nashi - Karate nie jest sztuką agresji, mawiał Gichin Funakoshi, prekursor dzisiejszej formy karate, który użył swoich mocy tylko jeden, jedyny raz - w wieku 80 lat obezwładnił rabusia ulicznego i do końca swych dni żałował tego czynu. Jeśli więc możesz uniknąć niebezpieczeństwa, nie traktuj tego jako ujmę, tylko jako wyraz mądrości i rozsądku. I najlepiej...

Jeśli jesteś dzieckiem:

- nie rozmawiaj i nie oddalaj się nigdy z nieznajomym, nawet jeśli twierdzi on, że jest kolegą Twoich rodziców! Ustal z rodzicami hasło awaryjne - znane tylko Wam. Jeśli nieznajomy nie zna hasła i nie podaje go bez Twojej prośby - uciekaj tam, gdzie jest najwięcej osób i krzycz jak najgłośniej (krzycz najlepiej "pożar" lub "boli").

- nigdy nie wsiadaj i nie podchodź do samochodu nieznajomego!

- unikaj odludnych miejsc zabaw - baw się z innymi dziećmi, w grupie. Dobrze jeśli jest z Tobą dorosły.

- nie baw się na placu budowy, w pobliżu rzeki, jeziora, urwiska, czy innych miejsc niebezpiecznych!

- nie wspinaj się na dachy, wysokie drzewa, płoty i parkany - nie tak trudno jest spaść i połamać sobie nogi.

- nie zjadaj nieznanych roślin i grzybów - mogą okazać się trujące i zamiast dobrej zabawy czeka Cię seria nieprzyjemnych zabiegów szpitalnych.

- nie dotykaj obcych zwierząt! Nawet słodko wyglądający kotek może okazać się chory lub niespodziewanie agresywny, a zastrzyki w brzuch po takim spotkaniu to nic miłego. - nigdy nie uciekaj przed psem! Agresywny pies instynktownie potraktuje Cię jako ofiarę, na którą trzeba zapolować! Jeśli zaatakuje Cię pies, przyjmij pozycję tzw. żółwia - brodę oprzyj na klatce piersiowej, rękami obejmij szyję wokół karku i wykonaj skłon do ziemi, podkurcz kolana do brzucha. Jeśli się przewróciłeś lub zostałeś przewrócony przez psa, zastosuj tę pozycję na ziemi. Jeśli stoisz, podnieś ręce do góry i zasłon twarz i głowę. Nie wykonuj agresywnych i dynamicznych ruchów w czasie obecności agresywnego, obcego psa.

Silhouette of man standing under lamp post 715425

- nie bierz niczego od nieznajomego - cukierków, słodyczy, soczków, owoców, zabawek, itp.

- nie podawaj nieznajomemu swojego adresu zamieszkania!

- schowaj pieniądze, klucze i telefon. Nie noś ich na wierzchu!

Jeśli jesteś trochę starszy: - i widzisz grupkę podejrzanie wyglądających osób - omiń ją. Szukanie guza nie przyniesie Ci chwały, ani nie doda mądrości, a sprowokowanie do ataku może okazać się łatwiejsze, niż przypuszczasz. 

- jeśli możesz iść w towarzystwie innej osoby, zwłaszcza po zmroku - skorzystaj z tej okazji. Będzie Ci milej i w razie kłopotów  będziesz miał przy sobie pomocną duszę.

- przeanalizuj trasę, jeśli musisz iść sam - może jest alternatywna trasa, która wiedzie przez bardziej uczęszczane, monitorowane i oświetlone rejony? Nie zniechęcaj się dodatkowymi kilometrami - one też dodadzą Ci kondycji i zdrowia.

- jeśli widzisz podejrzanie wyglądającego nieznajomego - nie wsiadaj z nim do windy - idź po schodach.

Zasada nr 2 - sygnalizuj, jeśli dzieje się coś złego!

- znajdź jak najszybciej osobę dorosłą. Jeśli widzisz w pobliżu policjanta, żołnierza lub strażaka - idź szybko do nich!

- zadzwoń na 112 i powiedz:

  • co się stało,
  • gdzie jesteś,
  • jak się nazywasz,
  • ile osób jest zagrożonych lub uległo wypadkowi

- jeśli nikt nie reaguje na krzyk "pomocy", spróbuj krzyczeć "pali się".

- prośbę o pomoc kieruj do konkretnych osób - np. pani w zielonym płaszczu lub pan na czerwonym rowerze. Dokładnie precyzuj, do kogo się zwracasz.

- w razie zagrożenia skorzystaj ze schronienia w sklepie, centrum handlowym, itd. możesz również wsiąść do autobusu i poprosić o pomoc kierowcę.

- jeśli spotkało Cię coś złego - nie bój się o tym powiedzieć! Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz powiedzieć najbliższym, powiedz przyjacielowi, nauczycielowi, trenerowi - znajdź kogoś, komu ufasz. Pamiętaj, że jeśli ktoś zrobił Ci krzywdę, najprawdopodobniej zrobi też krzywdę kolejnej osobie - nie pozwól na to! 


Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie - małe granty FIO


zestaw logotypów kolor


Bibliografia: 

http://www.zsosiekjasielski.szkolna.net/pliki/plik/program-profilaktyczny-bezpieczny-przedszkolak-1476125588.pdf https://slaska.policja.gov.pl/kat/prewencja/jak-unikac-zagrozen/82852,Bezpieczenstwo-dzieci.html

Zdjęcia z: https://www.pexels.com/pl-pl/szukaj/ciemna%20ulica/