Bądź otwarty!Bądź otwarty!

Każdy z nas jest inny. Jeden łysy, drugi z zezem, trzeci z wąsem, a czwarty bez. Jeden bardziej śniady, drugi mniej. Wyższy, niższy, chudszy i grubszy. Mniej lub bardziej uparty, radosny, złośliwy czy uprzejmy. Świat to różnorodność - nie ma dwóch identycznych miejsc, roślin, czy zwierząt, nie ma też dwóch identycznych osób, nawet wśród bliźniąt. Być może dlatego właśnie życie wokół nas jest takie ciekawe?

Różnorodność nie ominęła też świata karate - istnieje ponad 20 różnych stylów karate, począwszy od form łagodnych, skoncentrowanych na doskonaleniu własnego ciała i duszy, do stylów mocno kontaktowych, nastawionych na rywalizację i pokonanie przeciwnika. Jednak niezależnie od stylu, karate kieruje się zasadą dążenia do doskonałości, zarówno ciała, jak i duszy.  Wśród wymienianych „duchowych” cnót znajduje się przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka, czyli najważniejsze z założeń, których uczył mistrz Gishin Funakoshi, twórca stylu Shotokan. Oto pięć zasad karate obowiązujących na dojo (sali, gdzie ćwiczy się karate):

800px dojo kun.svg

  • Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!              Po pierwsze! Dążyć do doskonałości charakteru!
  • Hitotsu! Makoto No Michi O Mamoru Koto!                Po pierwsze! Bronić ścieżek prawdy!
  • Hitotsu! Doryoko No Seishin O Yashinau Koto!           Po pierwsze! Krzewić ducha wysiłku!
  • Hitotsu! Reigi O Omozuru Koto!                               Po pierwsze! Szanować zasady etykiety!
  • Hitotsu! Kekki No Yu O Imashimuru Koto!                 Po pierwsze! Strzec się porywczej odwagi!

Z kolei Masutatsu Oyama, twórca twardego stylu Kyokushin, zawsze mawiał: „Należy być silnym jak lew, a zarazem szlachetnym jak kwiat. Jednakże nikt nie jest ideałem, każdy jest tylko człowiekiem. Poprzez trening można dotrzeć do prawdy.”

Kyokushinkai 6754 vsdl

Zasady obecne w sztukach walki mają swoje korzenie w kodeksie Bushido (inaczej 'droga wojowników'). Kodeks ten zawierał zestaw wartości wyznawanych przez samurajów - analogicznie do europejskiego etosu rycerskiego. Szczerość, skromność, lojalność opanowanie sztuk walki oraz honor do samej śmierci - oto cechy, które podkreślał kodeks Bushido.

Stąd właśnie cechy takie jak: szlachetność, dążenie do doskonałości charakteru, akceptacja wad oraz maksymalny wysiłek i szacunek - to cechy prawdziwego adepta sztuk walki. Nie ma tu miejsca na pogardę, wyszydzanie, wywyższanie się, czy dyskryminację. Nie jest ważne, czy jesteś z Mazowsza, czy masz wschodnie korzenie, czy trenujesz karate, ju-jitsu, kobudo czy kenjutsu- ważne jest, abyś zawsze dawał z siebie wszystko na dojo i szanował ludzi wokół siebie.

Jedną z organizacji, w której różnorodność i wszechstronność jest kluczową wartością, jest Międzynarodowa Federacja Sztuk Walki IMAF. Jest to organizacja, która powstała tuż po II Wojnie Światowej z chęci popularyzacji dalekowschodnich sztuk walki w społeczeństwie, we wszystkich jego klasach. Jak opisują jej twórcy, podstawą stało się przekonanie, że sztuki walki są nie tylko metodą nauczania umiejętności walki i obrony przed napastnikiem, ale również doskonałą formą harmonijnego rozwoju ciała, podnoszenia sprawności fizycznej, a nade wszystko sposobem na kształtowanie prawego charakteru tak, jak życzyli tego sobie legendarni Mistrzowie. Tym, co szczególnie wyróżnia Federację IMAF jest właśnie otwartość i niezamykanie się na jedną, wybraną sztukę walki, ale promowanie ich różnorodności i stwarzanie warunków dla ich wspólnego rozwoju; stwarzanie ćwiczącym możliwości poznawania innych stylów i świadomego wyboru drogi, którą zechcą podążać pamiętając jednocześnie, że różnorodność technik nie wyklucza wspólnych fundamentalnych zasad i wartości. Te cele realizowane są z jednej strony przez zachowanie odrębności charakterystycznej dla każdego stylu, z drugiej przez organizowanie wspólnej rywalizacji sportowej, zgrupowań, seminariów i prezentacji.

81944575 1078842362455684 7612566216305016832 o

Różnorodność to rozwój, wzmacnianie i krok do przodu. Otwierając się na nowe sprawności, umiejętności i doświadczenia, można osiągnąć znacznie więcej.

 

Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie - małe granty FIO 

 Zestaw logotypów kolor

Bibliografia:

"Karate tradycyjne. Mistrzowie, etykieta, techniki.", Andrzej Zarzeczny, Publicat, Poznań 2005,

"Współczesne Bujutsu i Budo. Japońskie sztuki i szkoły walki, tom III", Donn F.Draeger, Diamond Books, Bydgoszcz 2007

"Sztuki walki Samurajów. Teoria i praktyka.", Fumon Tanaka, Diamond Books 2014

"Sztuki i sporty walki dalekiego wschodu", Jerzy Miłkowski, Wydawnictwo Sport i Turystyka, W-wa 1987

http://www.kyokushin.zgora.pl/pl/kodeks-dojo.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_karate_styles

https://www.nippon.com/en/currents/d00253/

https://imaf.pl/index.php?page=strona7f

https://en.wikipedia.org/wiki/Bushido

Fotografie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gichin_Funakoshi

https://en.wikipedia.org/wiki/Mas_Oyama