III Mikołajkowy Turniej Sztuk Walki w Bielsku-Białej - artykuł i relacjaDroga do Sztuk Walki

Czy warto trenować sztuki walki? Oczywiście, że warto! Mogliśmy się o tym przekonać podczas III Turnieju Mikołajkowego, który odbył się 12 grudnia 2021 na Luce Arena w Bielsku-Białej. Turniej zorganizowała Fundacja Edus – Klub Sztuk Walki Hajime . Mimo niesprzyjających warunków, wzięło w nim udział 40 zawodników z klubów z Bielska-Białej, Ochabów, Paniówek, Nowego Targu oraz Dąbrowy Górniczej.

Fundacja Edus – Klub Hajime należy do międzynarodowej organizacji International Martial Arts Federation, której misją jest niezamykanie się na jedną, wybraną sztukę walki, ale promowanie ich różnorodności i stwarzanie warunków dla ich wspólnego rozwoju; stwarzanie trenującym możliwości poznawania innych stylów i świadomego wyboru drogi, którą zechcą podążać pamiętając jednocześnie, że różnorodność technik nie wyklucza wspólnych fundamentalnych zasad i wartości. Te cele realizowane są z jednej strony przez zachowanie odrębności charakterystycznej dla każdego stylu, z drugiej przez organizowanie wspólnej rywalizacji sportowej, zgrupowań, seminariów i prezentacji.

I tak, na wspólnym gruncie spotkały się kluby specjalizujące się w Karate Shotokan, Ju-Jitsu, Kung Fu oraz Sport Kenjutsu. Zawodnicy uczestniczyli w trzech konkurencjach – Kata, Sport Kenjutsu oraz Tor Przeszkód, rywalizując, ale jednocześnie poznając się wzajemnie i ucząc się od siebie. Całości wydarzenia przyświecała nadrzędna idea chęci popularyzacji dalekowschodnich sztuk walki w społeczeństwie, we wszystkich jego klasach. Sztuki walki są nie tylko metodą nauczania umiejętności walki i obrony przed napastnikiem, ale również doskonałą formą harmonijnego rozwoju ciała, podnoszenia sprawności fizycznej, a nade wszystko sposobem na kształtowanie prawego charakteru tak, jak życzyli tego sobie legendarni Mistrzowie.

W trakcie Turnieju odbyło się ponad 20 konkurencji, w których wzięły udział dzieci w wieku od 5 do 17 lat. Konkurencje dobrane były w taki sposób, aby wszyscy uczestnicy mieli możliwość zmierzenia się z przeciwnikiem na miarę swoich możliwości.

„Obserwujemy bardzo korzystny wpływ trenowania sztuk walki na młode osoby”- mówi Eliza Wencelis-Sękalska, prezes Fundacji - „Od wielu lat, nie tylko na własnym przykładzie, ale również na przykładzie naszych dzieci, obserwujemy pozytywne zmiany. Korzyści widać w ich rozwoju fizycznym, odpowiednim ukształtowaniu mięśni szkieletowych i, co za tym idzie, postawy ciała, gibkości i elastyczności organizmu. Jednakże przede wszystkim korzyści odczuwane są w kształtowaniu charakteru - chociażby pewności siebie, odporności na stres, umiejętności radzenia sobie w trudnych, niespodziewanych sytuacjach, czy umiejętności dążenia do celu.” 

Najważniejszym elementem każdego, organizowanego przez Fundację Turnieju, jest stworzenie warunków do zdrowej rywalizacji, wspólnego trenowania, kształtowania wzajemnego szacunku oraz – wzbudzanie najcenniejszej wartości – uśmiechu na twarzach szczęśliwych dzieci, które dzięki niemu miały okazję uwierzyć we własne siły i możliwości. Mieć nadzieję należy, że wytyczona w ten sposób droga, przyczyni się do kształtowania ich dalszych pasji i sukcesów życiowych, nie tylko na polu Karate.

III Mikołajkowy Turniej Sztuk Walki odbył się dzięki wsparciu Miasta Bielsko-Biała, Fenice Poland oraz Luce Arena. Dziękujemy! Oss!

Bb logo poziome