Sztuki walki to NIE tylko sportSztuki walki to NIE tylko sport

artykuł dofinansowany przez Miasto Bielsko-Biała w ramach projektu "II Mikołajkowy Turniej Sztuk Walki"

"Zapisałam syna na karate, żeby spożytkować jego niespożytą energię" - słyszymy. "Córka jest strasznie słaba z wfu." "Kajtkowi brak równowagi i koordynacji - nie ma mowy o rowerze, czy nartach." "Córka ma słabe napięcie mięśniowe." Rodzice nie mylą się - pozytywny wpływ sztuk walki na ciało człowieka znany jest od tysięcy lat - były one obecne już w programie starożytnych igrzysk olimpijskich. Czy jednak sztuki walki wpływają jedynie na gibkość, siłę, koordynację i ogólną sprawność ćwiczącego?

Liczne badania przeprowadzane na adeptach sztuk walki dowodzą, że treningi mają również dobroczynny wpływ na sferę intelektualną osobowości. Dla przykładu, w analizie dotyczącej ćwiczących kick-boxing, Sławomir Wcisło podaje, iż ponad 50% ankietowanych ćwiczących zauważyło duży lub bardzo duży wpływ uprawiania kick-boxingu na sposób podejmowania decyzji. Według badań, podejmowanie decyzji wśród ćwiczących staje się bardziej przemyślane i dokładnie analizowanie, decyzje są podejmowane szybko i zdecydowanie[1]. Zauważono również, iż ankietowani nie mieli tendencji do wyboru najprostszej decyzji (np. użycie siły w sytuacji zagrożenia), lecz starali się szukać pozytywnego rozwiązania. Pozytywny wpływ sztuk walk jest również widoczny w przypadku umiejętności analizy przeszłych wydarzeń i wnioskowania. Systematyczne treningi pomagają łatwiej dostrzec błędy oraz wyciągnąć z nich wnioski oraz pomagają przewidzieć skutki podejmowanych na co dzień działań. Rozwiązywanie problemów trudnych i spornych problemów to następny punkt, który ankietowani zdecydowanie zaznaczyli w swoich odpowiedziach. Według nich, sztuki walki uczą koncentracji oraz umiejętności rozwiązywania problemów w sposób konkretny i zdecydowany.

Nie sposób mówić o sztukach walki bez wspomnienia ich pozytywnego wpływu na samopoczucie. Według wspomnianych wyżej badań, trening powoduje odprężenie i zrelaksowanie, ale przede wszystkim pozytywne nastawienie do życia. Uwolnione podczas treningów endorfiny wpływają na dobrobyt całego organizmu, zmniejszają nerwowość i frustrację oraz dodatkowo motywują do dalszego trenowania.

Nie można więc nie zgodzić się z twierdzeniem, że trenowanie wyrabia mocny charakter podparty wysoką samooceną oraz poczuciem autonomii osobistej. Pokonywaniu własnych słabości towarzyszy odczucie mocy i siły we wszelkich działaniach. Coś, co dziecku czy dorosłemu wydawało się niemożliwe kiedyś, teraz nie stanowi dla niego problemu. Chętnie podejmuje on wyzwania, by sprawdzić się w nowych sytuacjach. Nawet jeśli czasem nie uda się pokonać jakiejś przeszkody, trenujący sztuki walki wie, że w przyszłości uda się dokonać tego, co dziś sprawiało trudność. Świadomość celów działania odznacza się planowaniem środków do ich realizacji. Jest to bardzo ważna umiejętność, bez której dążenie do realizacji marzeń staje się niezwykle trudne.

Podsumowując, trenując sztuki walki masz szanse na:

  • polepszenie funkcji motorycznych: zwinności i koordynacji
  • udoskonalenie zdolności kognitywnych: uważności i koncentracji
  • hartowanie charakteru: samokontroli, dyscypliny i pewności siebie

Cytując za PZK: „Ostatecznym celem treningu w karate tradycyjnym [i innych sztukach walki] nie jest tylko osiągnięcie perfekcji w sztuce walki, ale raczej całkowity rozwój ludzkiego charakteru tam, gdzie walka nie jest już potrzebna”.

 

 

Bibliografia:

 

[1] "Wpływ kick-boxingu na osobowość człowieka" https://docer.pl/doc/xv1151x